Без имени 33

Рассылка новостей

Введите свой e-mail:

 

Благотворителям

 

Gostinnica

Банковские реквизиты мужского монастыря прп. Саввы Освященного

Святого Саввы Освященного чоловічий монастир
Запорізької епархії Української Православної Церкви

р/с 26000055747292
ПриватБанк
МФО 313399
ЕДРПОУ 24912603

 

Карта Приватбанку
№ 5168 7555 3034 5046
(Прокопенко Олександр Олександрович)

Козацькi клейноди

КОЗАЦЬКІ КЛЕЙНОДИ

 

    Козацькі клейноди були символами влади козацької старшини. До клейнодів відносилися:

 

булава, прапор (знамено, корогва), бунчук, тростина (жезл), пернач, литаври, печатка та каламар.

 

    Клейноди Запорозького Війська зберігалися в приміщенні Військової Скарбниці на території Січі.

 

Клейноди мали сакральне значення, що постійно підкреслювалося урочистим внесенням

 

їх перед козаками на визначні заходи. Для обслуговування церемоній призначались або обирались

 

відповідні посадові особи: хорунжий, бунчужний, перначний, булавний тощо. На Раду козаків скликали довбиші.

 

    Перші клейноди були даровані Війську Запорозькому Низовому польським королем Стефаном Баторієм у 1576 р.

 

Пізніше клейноди дарувалися російськими імператорами. В залежності від того, хто дарував прапор, на ньому були зображені або білий польський орел, або двоголовий російський орел.

 

    Клейноди мали паланки та курені. Були також спеціально виготовлені клейноди похідних підрозділів.

 

    Булава - Символ влади гетьманів і кошових отамані, як правило, оздоблена коштовним металом та самоцвітами. Виникнення булави відноситься до первісного ладу і кам'яної доби.

 

    Бунчук - Військова регалія в козацькому війську. Мала вигляд палиці з кулею або вістрям на верхньому кіпці, оздоблений коштовним камінням і прикрашений китицями чи волоссям із кінського хвоста. Слово "бунчук" означає символ влади як в давній українській так і в тюркських мовах, зокрема, в турецькій і кримськотатарській.

 

    Хоругва, корогва - Бойовий прапор у військових підрозділах. У воїнів індоєвропейських (арійських) народів, зокрема, українського, використовувався як символ для гуртування навколо нього в мирному житті, при проведенні урочистостей та в бойовій обстановці.

 

    Пернач - Ознака влади курінного отамана або полковника. Пернач представляв собою срібну або позолочену палицю у формі жезла з литою верхівкою і шістьма ажурними перами. Тому мав також назву "шестопер".

 

    Литаври (тулумбаси) - Ударний музичний інструмент, який представляв собою казаноподібний мідний або латунний корпус з натягнутою на ньому шкірою. Литаврами скликали козаків на Ради. Литаври обслуговували спеціальні особи - довбиші.

 

    Прапор, Знамено Полотнище певного розміру прикріплене до древка. Прапор, знамено був символом суспільного визнання козацької спільноти; мав сакральне значення як оберіг. Прапори мали Запорозьке Військо Низове, гетьмани, окремі полки та ін. Прапори не мали установленого зразка ні за розміром, ні за формою, ні за кольором. На прапорах були емблеми - Сонце, Місяць, зірки, фігура козака з мушкетом та ін. Все залежало від того, хто замовляв прапор. Так само були унікальними і прапори, які дарували Війську керівники інших держав - Російської імперії, Речі Посполитої і т.д.

 

    Печатка Клейнод військового судді. На печатці Війська Запорозького Низового зображувався герб - козак з шаблею при боці і мушкетом на плечі.

 

    Каламар - чорнильниця, відзнака писаря, виготовлена з бронзи.

 

    Тростина (жезл) - атрибут влади військового судді, мала вигляд пофарбованої під горіх палиці з оправленими сріблом кінцями.

Полезные статьи

 
Мир создан рационально и гармонично. Настолько рационально и гармонично, что усомниться в его целесообразности  невозможно. Мы все приходим в этот мир, чтобы  уйти из него. Человек рождается, живет в этом...

 
«О правовых нормах и социальных концепциях Русской Православной Церкви в современном мире» В данной статье монаха Антония вы можете узнать:Откуда пошли правовые нормы и общечеловеческие законы? Что такое свобода с...

3-D тур по монастырю

suma